Birken lanserer gravelritt

Deltakerne må krysse bekker og takle krevende motbakker i det nye rittet.

Sist oppdatert: 26. mars 2025 kl 10.57
birken bukkestyre landeveissykkel
NED I BUKKEN: Øyvind Aas ligger i trening mot Birken - med bukkstyresykkel. Foto: Kristoffer H. Kippernes
Lesetid: 2 minutter

Birken utvider sykkeltilbudet og lanserer et helt nytt gravelritt i 2025. GravelBirken blir et tøft ritt med to distanser på henholdsvis 100 og 200 kilometer, skriver Birken på sine nettsider.

Den lengste distansen byr på 3300 høydemeter i kupert terreng, og vinnertiden er beregnet til mellom seks og syv timer. Gjennomsnittlig tid for å fullføre er anslått til rundt ti timer.

– Gravelmiljøet i Norge er i vekst, og med GravelBirken kan vi samle syklister fra både inn- og utland til en spektakulær opplevelse i fjellheimen, sier Vebjørn Rønning, prosjektleder for GravelBirken.

birken bukkestyre landeveissykkel
Les også

Rittet arrangeres samme dag som det tradisjonelle Birkebeinerrittet, med start og mål på Lillehammer. Den korteste distansen på 100 kilometer har 1800 høydemeter og en beregnet vinnertid på rundt tre timer.

Birken åpnet for bruk av bukkestyre i 2018, og siden har stadig flere valgt å sykle de 86 kilometerne fra Rena til Lillehammer med smale dekk og aerodynamisk sittestilling.

GRAVELBIRKEN: Nå får gravelentusiastene  sitt eget dedikerte ritt i den velkjente Birken-løypa. Foto: Henrik Alpers
GRAVELBIRKEN: Nå får gravelentusiastene sitt eget dedikerte ritt i den velkjente Birken-løypa. Foto: Henrik Alpers

Nå får gravelentusiastene sitt eget dedikerte ritt i den velkjente Birken-løypa.

Rønning, som selv er en erfaren gravelsyklist, fremhever den spesielle kulturen i gravelmiljøet:

– Det som fascinerer meg mest med gravel er den unike kulturen. Det er sosialt og inkluderende, og alle er velkomne. Selv på elitenivå er det en mer laid-back stemning, der folk har en kul dag med venner.

Deltakerne på den lengste distansen må laste ned GPS-spor for å navigere riktig gjennom løypa, som byr på både tekniske partier, bekker som må krysses og fartsfylte utforkjøringer.

 

Saken er skrevet med hjelp fra Schibsteds AI-verktøy.

Hva synes du om denne saken?
Denne saken er skrevet av
Sigurd Ekeli Grimsby
Journalist
Vår fotojournalist Sigurd har en sterk lidenskap for alt som involverer fart og visuelle uttrykk. Han er en ivrig frikjører og terrengsyklist, og setter alltid pris på en stor backflip – både foran og bak kameraet. Har du en idé eller et tips til en sak du tror Sigurd vil være interessert i? Send gjerne en e-post:
LES OGSÅ
syklister på grusvei
Sigurd Mellemsæter, Ole Hem og Erik Nordsæter Resell under Birkebeinerrittet 2017. Alle er habile kross-syklister, men elitepuljen i Birken sykler fortsatt med flatt styre. Foto: Snorre Veggan 1400x933
KJØRE OM KAPP: Hanekleiva er en av et femtitalls bakker du kan bryne deg på i denne runden. Foto:
Publisert 26. mars 2025 kl 09.40
Sist oppdatert 26. mars 2025 kl 10.57
 

Relaterte artikler

 

Landevei.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Knut Andreas Lone | Journalist: Henrik Alpers |

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen