Da Giulio Ciccone kastet brillene i jubelrus og et lykkelig barn fikk et minne for livet, fikk han en saftig bot. Den betalte brille-sponsoren med både glede og forakt.
SÅNT GJØR MAN BARE IKKE: Giulio Ciccones signaturfeiring ble til slutt for mye for det internasjonale sykkelforbundet, UCI. Foto: Lidl-Trek/100percent.
Lesetid: 3 minutter
Lidl-Trek rytteren Guilo Ciccone ble bøtelagt med 250 sveitserfranc, eller 3164 kroner for å være mer presis, da han krysset målstreken på mandagens etappe i Tour of the Alps.
Han kastet som vanlig brillene til en lykkelig fan, og denne gangen ble det til stor glede for et barn.
I juryrapporten står det at Lidl-Trek-rytteren gjorde seg skyldig i å «kaste andre gjenstander (solbriller) uforsvarlig ved målgang».
– Jeg vet ikke om jeg skal kalle det latterlig, det er vanskelig å si fordi reglene forandrer seg hele tiden. Min tabbe var å ikke lese reglene, men nå kan jeg dem. Jeg kommer ikke til å fortsette med det. Det er alltid rart å få bot når du vinner rittet, sier Ciccone til nederlandske Wielerflits.
Kastingen ble følgelig alt for mye for det internasjonale sykkelforbundet som dermed tok fram bøteblokka, men trolig er det likevel dem som sitter igjen med skjegget i postkassa.
I hope @UCI_cycling made a mistake.. This is his signature for the win already for years ! Sport is emotion . No fine needed !! See the happy kid at the end of the movie. Congrats Cicco !! pic.twitter.com/5ohHYqebnO
En ting er at misnøyen hos sykkelfansen og syklister stadig vokser, for forbundet synes å være mer opptatt av slike ting enn eksempelvis proffsyklisters sikkerhet og dopingregler.
Brillesponsoren til Lidl-Trek, 100percent, valgte å komme med et særdeles syrlig stikk til UCI.
«Fine, with us», skriver de på sosiale medier, under bildet av Ciccones brillekasting ved målstreken.
Skjermdump, 100percent
For deg som eventuelt droppet ut av grunnskolen er beskjeden fra 100percent enkel. Bot er gjerne «fine» på engelsk, og sponsoren forteller stolt at denne boten betaler de med glede.
Men det er ikke bare fans og sponsorer som reagerer kraftig, også sportsdirektøren i Lidl-Trek, Steven de Jong, er forbanna.
Han påpeker at «idrett handler om følelser», og håpet først at boten var en feil. Han skriver på X:
«Denne signaturfeiringen har han gjort i årevis! Sport er føleleser. Dette trenger ingen bot. Se det lykkelige barnet på slutten av filmen. Gratulerer Cicco!»
Tadej Pogačar har også engasjert seg og kommenterte på Ciccones Instagram med en GIF av en fotballdommer som gir rødt kort.
Ciccone-situasjonen kommer bare noen uker etter at UAE Team Emirates-rytteren Isaac del Toro ble bøtelagt med 200 sveitsiske franc og fratatt UCI-poeng etter seieren i Milano-Torino.
UGREIT: Glidelåsen til Isaac del Toro røyk, og han vant rittet med åpen trøye. «Skader sportens image», mener UCI.
Del Toros alvorlige forseelse var at glidelåsen på trøya hans røk under rittet, noe som gjorde at han ikke klarte å lukke den igjen før målgang.
Målfeiringen der brystkassa følgelig var synlig skal ifølge UCI ha «skadet sportens image».
Laget hans skal ha forsøkt å fikse garderobetrøbbelet flere ganger med folk hengende ut av følgebilen, men glidelåsen spratt opp igjen hver gang.
Den nye trenden med aerodynamiske skinsuits i landeveisritt gjorde det dessuten umulig for Del Toro å bytte til en fungerende trøye underveis.
Denne artikkelen er laget ved hjelp av AI-verktøy fra OpenAI, og kvalitetssikret av Landeveis journalist.
Allerede abonnent?
Bestill abonnement og få tilgang til artikkelen.
Alle abonnement gir full tilgang til hele vårt digitale univers. Det inkluderer Landevei,
Terrengsykkel, UTE, Klatring, Fri Flyt og Jeger sine nettsider og e-magasin.
12 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
8 utgaver av Fri Flyt Magasin
99,-
per måned
3 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
2 utgaver av Fri Flyt Magasin
119,-
per måned
1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Fri Flyt
139,-
per måned
Abonnementet fornyes automatisk etter bindingstiden. Si opp når du vil, men senest før perioden utløper.
Landevei.no er best på sykler, sykkelkultur og sykkelopplevelser. Landevei.no er et univers fylt av lidenskap og lidelse for serpentinsvinger, brostein, sidevind og god kaffe. Er du syklist, vil du forstå.